Rekrutacja uczestników
1. Placówka przyjmuje uczestników do poszczególnych kół na zasadzie dobrowolności na podstawie Kart zgłoszeń zawierających pisemną zgodę rodziców/opiekunów oraz ich pisemne oświadczenie o zapoznaniu się ze Statutem. Karta zgłoszenia powinna być niezwłocznie wypełniona przez rodzica lub opiekuna wychowanka niepełnoletniego (w przypadku osób pełnoletnich samodzielnie poświadczają chęć uczestnictwa w zajęciach własnoręcznym podpisem) oraz dostarczona do placówki. Stanowi to podstawę do tego by wychowanek mógł uczestniczyć w zajęciach. W okresie rekrutacyjnym, gdy wychowanek ma zdecydować o wyborze danego koła, istnieje możliwość uczestnictwa w jednorazowych zajęciach próbnych, po wypełnieniu odpowiedniej karty. Daje to możliwość sprawdzenia czy dziecko jest zainteresowane daną formą zajęć. Wychowankowie nie mogą uczestniczyć w zajęciach jeśli nie oddali podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego karty zgłoszenia.
2. Rekrutacja odbywa się we wrześniu (wcześniej można zadeklrować chęć uczestnictwa wypełniając formularz online dostępny od czerwca do sierpnia) . Możliwe jest przyjęcie na zajęcia w trakcie roku szkolnego, o ile są jeszcze wolne miejsca. W razie ich braku nauczyciel wpisuje dane dziecko na listę rezerwową i przyjmuje na zajęcia, gdy zwolni się miejsce.
3. Nabór na zajęcia do OPP obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzież uczącą się na terenie miasta Sosnowiec. Kandydaci zamieszkali poza obszarem miasta Sosnowca mogą być przyjęci na zajęcia, jeżeli po przeprowadzeniu rekrutacji placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami na dane zajęcia.
4. O przyjęciu na zajęcia decyduje nauczyciel na podstawie obowiązujących w placówce zasad rekrutacji
5. Osoba pełnoletnia, która ukończyła naukę w szkole ponadpodstawowej może być przyjęta na zajęcia jeśli kontynuuje naukę, jednak nie później niż do 21 roku życia na podstawie karty zgłoszenia dla osób pełnoletnich (wymagana jest jako załącznik kserokopia legitymacji).
Zasady rekrutacji i warunki uczestnictwa:
1. W pierwszej kolejności przyjmowani są uczestnicy biorący udział w zajęciach w roku/latach poprzednich i z sukcesem reprezentujący placówkę w konkursach, festiwalach.
2. Grupy tworzone są według wieku i zgodnie z posiadanymi umiejętnościami. Ilość grup zależy od arkusza organizacyjnego zatwierdzonego przez organ prowadzący placówkę.
3. Pozostali kandydaci do zajęć zostaną przyjęci po spełnieniu kryteriów opracowanych dla poszczególnych typów zajęć:
1) Zajęcia muzyczne:
podstawowym kryterium przyjęcia kandydata na zajęcia muzyczne są predyspozycje słuchowe. Każdy chętny jest poddany przesłuchaniu przez prowadzącego zajęcia. Kandydat jest zobowiązany do:
a) zaśpiewania piosenki – piosenka musi być wykonana muzycznie poprawnie, tzn. czysto intonacyjnie i rytmicznie,
b) powtórzenia dźwięków i melodii zagranych przez prowadzącego na instrumencie klawiszowym – melodia musi być powtórzona czysto intonacyjnie i rytmicznie,
c) powtórzenia rytmu wystukanego przez prowadzącego – rytm musi być wykonany w tempie i z zachowaniem wartości rytmicznych.
d) W przypadku wokalistów brana jest również pod uwagę barwa głosu i brak wady wymowy.
e) W przypadku instrumentalistów brana jest również pod uwagę koordynacja ruchów obu rąk, wiek i ewentualne dotychczasowe umiejętności w grze na instrumencie.
2) Zajęcia językowe:
a) Przed przystąpieniem do zajęć wymagane jest odbycie rozmowy kwalifikacyjnej lub napisanie tekstu leksykalno – gramatycznego. Na tej podstawie nauczyciel podejmuje decyzję o utworzeniu grupy z osób w podobnym wieku i podobnym stopniu wiedzy i umiejętności,
b) Nauka języków obcych odbywa się na następujących poziomach: początkujący, podstawowy, średniozaawansowany I, średniozaawansowany II, zaawansowany.
c) Nauka na każdym etapie zaawansowania trwa jeden rok.
d) Wiedza i umiejętności uczestników sprawdzane są podczas zajęć w ramach ćwiczeń ustnych i pisemnych.
Nauczyciel może odmówić przyjęcia ucznia na zajęcia, jeśli w danym roku szkolnym nie utworzyła się grupa w odpowiednim wieku i o podobnym stopniu zaawansowania.
3) Zajęcia plastyczne:
Do grup młodszych przyjmowane są wszystkie chętne dzieci w kolejności zgłoszeń. Podstawowym kryterium przyjęcia do grupy starszej są predyspozycje plastyczne stwierdzone na podstawie analizy przyniesionych prac własnych.
4) Zajęcia sportowo-rekreacyjne: Wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów oraz pisemne oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w tego typu zajęciach. Uczestnik zajęć musi posiadać strój gimnastyczny ( koszulka, spodenki) i obuwie sportowe na miękkim, białym spodzie.
5) Zajęcia informatyczne dla dzieci młodszych: Przyjęcie na podstawie indywidualnej rozmowy z nauczycielem prowadzącym (wymagania: umiejętność czytania i pisania !).
6) Zajęcia teatralno-musicalowe: Przyjęcie na podstawie rozmowy z nauczycielem prowadzącym i sprawdzianu predyspozycji (dobra pamięć, dobra dykcja, chęć występowania).
8) Zajęcia literacko-dziennikarskie: Przyjęcie na podstawie rozmowy z nauczycielem prowadzącym i sprawdzianu predyspozycji (łatwość budowania kilkuzdaniowych wypowiedzi pisemnych, umiejętność wypowiadania się: argumentowanie, wnioskowanie, bogactwo słownictwa, własne próby literackie)
9) Zajęcia filmowe: zainteresowania filmem, fotografią, literaturą i sztuką.